„Śląskie. Odzyskana energia" - pod tym hasłem w województwie śląskim ruszyła kampania mająca zachęcić mieszkańców naszego województwa do segregowania odpadów, ale także do bardziej przemyślanych zakupów.

Mieszkaniec woj. śląskiego w ciągu roku wytwarza średnio ponad 350 kg odpadów, co równa się np. 8750 plastikowym butelkom. W całym województwie powstaje 1,7 mln ton odpadów komunalnych rocznie. W skali całego kraju – to 12 mln ton odpadów.
Problemem jest prawidłowa segregacja odpadów, których ponad 40 proc. zamiast do ponownego przetworzenia, trafia na składowiska. Wskaźnik recyklingu w naszym województwie kształtuje się na poziomie ok. 31 proc. natomiast w 2020 r. zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, ma wynieść 50 proc.
Innym znaczącym problemem staje się marnowanie żywności, której w całej Polsce wyrzuca się ok. 9 mln ton rocznie. Wyliczono, że czteroosobowa rodzina w Polsce miesięcznie wyrzuca jedzenie za 200 zł.
W ramach kampanii przygotowano ulotki, plakaty oraz animacje, mające wyjaśnić, jak lepiej segregować i przetwarzać odpady oraz mądrzej robić zakupy. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

 Załączniki: